Pozbywanie się robactwa z bloków mieszkalnych, kamienic, domów jednorodzinnych oraz gospodarstw domowych nie jest łatwe. Jednak są to czynności, które muszą być wykonywane regularnie, ponieważ w innym przypadku trudno było w takich miejscach żyć. Sprawdzamy jakie są najpopularniejsze metody usuwania rozmaitych owadów i insektów.
Zasadniczo istnieją trzy metody zwalczania robaków: stosowanie oprysków, żelu lub metody gazowej. Każda ma swoje wady i zalety. Zacznijmy od najbardziej popularnej, czyli oprysku. Wykonuje się go poprzez naniesienie na ściany, podłogi oraz sufity specjalnej substancji. Pracownicy przynoszą ją w butlach pod ciśnieniem, a następnie ze specjalnej dyszy rozpylają w pobliżu powierzchni płaskich. Jest to bardzo efektywna metoda, ponieważ oprysk robi się szybko, substancja nie jest niebezpieczna dla ludzi, a także całkowicie bezwonna, natomiast ma silne działanie odstraszające i zabijające wszelkie owady.
Drugą opcją jest stosowanie żelu. Tego typu działania przeprowadzić można tam, gdzie oprysk nie jest wskazany. Robi się to więc na przykład w miejscach ciasnych i trudno dostępnych. Często ta metoda stosowana jest w budownictwie wielorodzinnym, kamienicach, blokach mieszkalnych. Ponieważ miejsca takie jak piony techniczne są trudne do wykonania tradycyjnego oprysku, trzeba sięgnąć po metodę żelową. Jest ona równie skuteczna jak tradycyjna opryskowa dezynsekcja Mińsk Mazowiecki często wykorzystuje właśnie tą metodę w miejskich blokowiskach, oferując spółdzielniom mieszkaniowym dostęp do usług różnych firm.
Metoda gazowa jest równie skuteczna jak oprysk, jednak wykonuje się ją tylko tam, gdzie nie ma innej możliwości, lub w pomieszczeniach przemysłowych. Jest ona niewygodna, ponieważ konieczne jest usunięcie ludzi z przestrzeni traktowanej gazem, gdyż jego opary mogą być szkodliwe. Zazwyczaj wszystkie prace sprowadzają się do kilkugodzinnych działań. Metodę tą można stosować w mieszkaniach jednak tylko wtedy, gdy są one wyjątkowo mocno nawiedzane przez różnego rodzaju robaki i insekty. Jednak najczęściej używa się ją w miejscach takich jak silosy zbożowe w gospodarstwach rolnych, bądź w halach magazynowych lub produkcyjnych.
Dobrze przeprowadzana dezynsekcja powinna usunąć robaki w pomieszczeń na minimum rok czasu, dlatego co 12 miesięcy zabieg należy powtarzać. Niemniej w przypadku występowania dużej ilości insektów, można robić to częściej. Ważne, by korzystać z usług firm z doświadczeniem, na przykład takich jak https://edddrobak.pl/. Najczęściej jednak spółdzielnie mieszkaniowe same zamawiają usługi odrobaczania, dlatego naszym zadaniem jest jedynie wpuścić pracowników do lokalu.