Problem z HP NC6000 – Rozwiązanie

Witam Państwa serdecznie w poradniku dotyczącym naprawy Laptopa marki HP o modelu NC6000. Zapewne jesteś jedną z wielu osób, których dotyczy problem z tym właśnie modelem laptopa.

Objawy uszkodzonego laptopa NC6000

 • Laptop po włączeniu przycisku Power nie reaguje.
 • Laptop często się wiesza, w różnych momentach.
 • Po włączeniu przycisku Power zapala się pomarańczowa dioda, uruchamiają się wentylatory, a następnie laptop gaśnie.

Wszystkie te i podobne objawy są spowodowane z 1 powodu. Wszystkie te laptopy posiadają wadę. Podczas zamykania matrycy tworzy się nacisk na miejsce w płycie głównej, gdzie tworzy się przerwa powodująca, brak możliwości odpalenia komputera lub jego zawieszanie się.

Sposób na próbę odpalenia HP NC6000, gdy się nie chce włączyć

Otóż istnieje kilka metod na odpalenie tak nazwijmy uszkodzonego Laptopa.

Sposób na odpalenie HP numer 1:

Pierwszym ze sposobów, który Państwu przedstawię jest mocne dociśnięcie miejsca nad klawiszami F11 oraz F12, a następie próbujemy wcisnąć przycisk POWER.

NC6000 HP - odpalenieJeżeli ucisk w tym miejscu nie pomaga, przechodzimy do sposobu numer 2.

Sposób numer 2 na odpalenie HP NC6000:

Podobnie jak w poprzednim sposobie i w tym będziemy próbować uciskać pewne miejsce. Tym razem są to klawisze K, L, O, P. Wszystkie przyciskamy dość mocno wraz z klawiszem POWER.

HP NC6000 sposób na odpalenieJeżeli takie sytuacje pomagają to możesz spróbować dokręcić z tyłu komputera, śrubki mocujące klawiaturę. Czasami dodatkowo wymagana jest podkładka w okolicy układu chłodzenia i zasilania, a następnie mocne dokręcenie tego miejsca.

Przykładowym takim miejscem może być, miejsce z poniższego zdjęcia:

Kolejne z miejsc na pozwalające na odpalenie HP.

Miejsce oznaczone strzałką, to miejsce, które po dociśnięciu przy rozkręconym Laptopie pozwala na jego uruchomienie (dioda zółta odpala się, wraz z wiatrakami, a potem gaśnie). Po dociśnięciu tego miejsca, Laptop uruchomił się.

 Co powoduje problem w HP NC6000?

Problem ten leży w układzie D0239 zwanym MAXIM MAX1987Aby pozbyć się problemu na dłuższy czas, należy poświęcić chwilę na wygrzaniu tego układu do momentu jego pływania za pomocą HOT AIR ( gorące powietrze ). Możesz także ten układ spróbować przelutować za pomocą lutownicy. Ja natomiast polecam podgrzanie tego układu. W niektórych przypadkach, gdy układ całkiem padnie, trzeba go wymienić na nowy. Na allegro taki układ chodzi po około 20zł. Czasami jest on trudno dostępny.

W tym miejscu znajduje się układ MAXIM MAX1987 zwany również jako D0239

Jak wygląda HOT AIR ?

908 hot air

Urządzenie musi posiadać średnią końcówkę, aby nie doprowadzić do uszkodzenia innych układów znajdujących się obok max-a. Głupotą jest informacja o tym, aby używać cienkich końcówek. Jak dacie cienką to będzie nawet przy wolnych obrotach hot air-a, bardzo mocny podmuch, który może doprowadzić do stopienia pobocznych elementów maxa. Średnia końcówka nadaje się w sam raz. Stosowałem w tym celu średnią końcówkę jaka dołączona została do zestawu wraz z temperaturą około 350 stopni.

Po około minucie układ pływa. Warto zastosować tu topnik. Następnie musimy odczekać aż płyta główna w pełni wyschnie. Niektórzy poprawiają luty lekko za pomocą cyny. Każdy może próbować dowolnej tu metody, a następnie zobaczyć, która mu pomoże na dłużej.

Wideo z naprawy HP NC6000

W niedługim czasie postaram się nagrać serię filmików w których pokaże:
– Jak wygląda ta usterka
– Jak ją naprawić
– Jak uruchomić komputer pomimo usterki bez jakichkolwiek napraw

Wideo po wygrzaniu układu max-a.

Obecnie to by było na tyle, zapraszam Państwa to pozostawiania tu komentarzy. Problem dość znany 🙂 wiele osób lubi się wypowiadać na ten temat.

14 myśli nt. „Problem z HP NC6000 – Rozwiązanie

 1. Jesteś mega wielki, bardzo mi pomogłeś przy naprawie mojego HP NC6000. Tak to max (układ D0239 zwanym MAXIM MAX1987) powodował problem w moim Laptopie HP. Miałem wyrzucić go na złom, a tu nagle pracuje! Dzięki śliczne!!!

  Trafiłem tu z wyszukiwarki google 🙂 czasami jednak warto skorzystać z niej wpisując różne warianty 😛 Teraz z każdym sprzętem jaki mi się zepsuje, przed wyrzuceniem, będę próbował uzyskać informacji w sieci.

  • Dziękuję bardzo za uznanie. Cieszę się, że mój artykuł potrafi pomóc. W sieci znalazłem też kilka informacji na ten temat i ludzie także potwierdzają problem z max-em. Także nowości raczej nie odkryłem, ale dzięki opisaniu tego na blogu nie muszą Państwo czytać 100 czy więcej stron na forach dyskusyjnych.

   Mam nadzieję, że komentarze pod tym wątkiem się znacznie rozwiną. Cieszę się również, że wujek google nas lubi i artykuł w szybki sposób powędrował na wysokie pozycje.

   Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do komentowania. Postaram się odpowiedzieć na każde zadane pytanie.

 2. Pingback: Problem z uruchomienie Laptopa HP NC6000? Jest rozwiązanie! | Blog Bigseo.pl - Artykuły do przedruku

 3. Jestem posiadaczem HP NC6000, muszę powiedzieć, że artykuł bardzo przydatny. Kiedyś czytałem o tego typu problemach. W moim przypadku jeszcze problem ten się nie pojawił, ale jeżeli się pojawi to zastosuje się do wyżej wymienionych instrukcji celem usunięcia usterki. Czekamy na Pańskie filmiki w których będziemy mogli zobaczyć proces naprawy tego laptopa. Pozdrawiam serdecznie i życzę kolejnych owocnych artykułów. Ten jest bardzo pomocny! Trafiłem tu z artykułu opisanego na blog.bigseo.pl

  • Problem najprawdopodobniej i w Pańskim przypadku powstanie. Po jakim czasie to nie wiem, ale da się wydłużyć ten czas poprzez zmniejszenie ilości zamykania klapy. Zalecam także odczekanie aż laptop trochę ostygnie przed jej zamknięciem. Wtedy wystąpienie tego problemu znacznie się pomniejszy. Testowałem taki przypadek na 1 z laptopów NC6000.

   • Musiałem ponownie odwiedzić tą stronę. Właśnie w moim laptopie powstał tego typu problem. Przynajmniej czytając wcześniej tego bloga, wiedziałem w jaki sposób naprawić usterkę. Obecnie po pracy na laptopie nie zamykam klapy aż wystygnie. Mam nadzieję, że wydłuży to jego żywotność.

    Sposób podany wyżej w pełni działa ! Gwarantuję.

 4. Artykuł ten pozwolił mi na naprawę mojego laptopa. Myślałem, że to już koniec i będę zmuszony do kupna nowego. Poszedłem pewnego dnia do kolegi w serwisie GSM, który podgrzał układ i dodatkowo, posmarował go jakimś płynem i lutownicą jakoś przejechał dookoła. Po złożeniu komputera okazało się, że działa 🙂 z czego jestem bardzo zadowolony. Ten artykuł pomógł mi w naprawie i zaoszczędzeniu pieniędzy. Laptop przed naprawą nie dawał oznak życia. Dziękuje Ci bardzo za pomoc.

 5. Hej,
  dodałeś filmik gdzie wyskakują liczby na ekranie, u mnie to samo się dzieje jak zastosuję Twoje wskazówki co do wciskania klawiatury. możesz mi powiedzieć co oznaczają te liczby? co dalej zrobić? nie znam się wogóle na komputerach.

  • Liczby na filmiku oznaczają to, że komputer przelicza ile jest RAMU, ponieważ nie było w nim przez dłuższy czas prądu, oraz bateria BIOS została odłączona na czas wygrzewania, a więc wszystkie ustawienia zostały skasowane. Po przeliczeniu już nie pamiętam ale trzeba wcisnąć ENTER bądź F1, tam pisze 😉 następnie komputer się zresetuje i będzie już wszystko dobrze.

   Jeżeli masz podłączoną baterię (BIOS), a za każdym razem widzisz ten ekran oznacza to, że trzeba tą bateryjkę wymienić. Koszt to około 5 zł.

 6. witam.mam podobny problem.w moim nc6000 po włożeniu albo wyciągnięciu urządzenia z portu usb komputer zamiera….staje w miejscu i koniec…..jedyna możliwość żeby go wyłączyć to przytrzymać klawisz power.niestety później właśnie jest problem ze odpala….zaświeci sie lampka plus dodatkowo lampka od wlan i gaśnie komp.To też wina tego układu maxim?

Dodaj komentarz